Żarna w ekspresach do kawy, popularne mity – Ekspresy do kawy

Żarna w ekspresach do kawy, popularne mity

Żarna w ekspresach do kawy, popularne mity

Młynek ceramiczny czy stalowy? 

Wiele kontrowersji dotyczy temperatury w młynku do kawy. Jeden z mitów głosi, jakoby młynki stalowe rozgrzewały się podczas pracy i doprowadzały do przepalenia ziaren. 

Inny mit mówi, że młynki stalowe pracują głośniej niż ceramiczne. Prawda wygląda jednak inaczej. Głośność działania młynka nie zależy od materiału, z którego został wykonany, ponieważ w młynkach żarnowych żadne elementy, czy to ceramiczne czy stalowe się ze sobą nie stykają – nie mogą więc generować hałasu. Jeśli ekspres hałasuje podczas mielenia kawy, oznacza to, że po prostu ma głośniejszy silnik lub gorsze wytłumienie.

Osoby nie będące znawcami ekspresów do kawy powtarzają też często inną błędną opinię, głoszącą, że kawa mielona w młynku stalowym nabiera metalicznego posmaku. To także nieprawda. W gastronomii, w kawiarniach stosuje się właśnie młynki stalowe. Przy ich pomocy przygotowywane są kawy o najdelikatniejszym bukiecie. Gdyby stal wpływała na smak kawy, natychmiast zostałoby to zauważone przez koneserów.

Młynek stalowy czy ceramiczny – który wybrać?

Jak widać, w obu typach młynków panuje podobna temperatura, żaden z nich nie pracuje głośniej ani nie ma wpływu na smak kawy. Czym zatem różnią się młynki ceramiczne i stalowe? Jaki młynek w ekspresie do kawy sprawdzi się najlepiej?

Podstawową różnicą jest trwałość obu produktów oraz koszt produkcji. Młynki stalowe są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia z kolei żarna ceramiczne są tańsze w produkcji. Gdy do takiego młynka przez przypadek dostanie się zawieruszony w torbie z ziarnami kamyk lub gałązka, urządzenie nie zostanie uszkodzone. Natomiast młynek ceramiczny może w takiej sytuacji zostać zniszczony.

Druga ważna różnica dotyczy precyzji mielenia kawy. Żarna ceramiczne nie są tak ostre jak stalowe. W efekcie kawa zmielona w młynku ceramicznym zawiera o wiele więcej pyłu. Może to negatywnie wpływać na smak napoju, powodując, że stanie się on gorzki.

Jeśli zatem szukasz ekspresu do kawy, najlepszym wyborem będzie model z wbudowanym żarnowym młynkiem stalowym

, , , , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *